В падока с... Геновева Кънева - за завръщането на пистата след 6 годишно отсъствие

23 Юни 2020

Републиканският шампионат по мотоциклетизъм на писта 2020 ще стартира с едно ударно българско домакинство в Долна Митрополия, Плевен на 19 юли. Както обикновено изненадите започват още преди старта и най-вече в родния падок.

Една от най-големите изненади е шампионката в клас SP125 от близкото минало Геновева Кънева, която се завръща на пистата с отбора на BG Power и най-вече благодарение на един друг голям български шампион Сергей Сергеев-Сижи. 

Геновева Кънева е добре познато име на читателите на Moto-Zone.bg и феновете на българския мотоциклетизъм на писта. Родена на 16 август 1993-та година в Трявна, тя започва да се състезава в Републиканския шампионат в клас „Скутери“ през 2007 година за отбора на Реммото Рейсинг Тийм.  Тогава завършва 7-ма в крайното класиране за годината, а през следващия сезон вече топ 5 в овърола при „скутерите“ и 4-та в клас SP125. През 2011-та Геновева преминава в редиците на Crazy Fox - Варна. Блокиране на двигателя по време на първото състезание обаче води до сериозно падане, в резултат на което състезателката чупи двата си крака и пропуска целия сезон. През 2012 се завръща като шампионка в клас Moto3 с мотоциклет Honda Morivaki 250 и грабва сребърния медал в шампионата на Източна Европа.  През 2014-та Геновева прави само един старт, тъй като разбира щастливата новина, че ще става майка. 

Повече за нейната кариера преди и сега, вижте в следващите редове:

IMG 20200603 110518

Завръщане след… Колко години пауза направи всъщност и какво е усещането да си пак “в играта”?

Геновева: Минаха 6 години от последното ми състезание. Едни наистина много дълги 6 години... хахах. Иначе чувството отново да се завърна на трасетата, „в играта” както казваме е неописуемо. Тръпката е все едно за първи път ще видя червения светофар отброяващ последните секунди до старта.

Какво си спомняш от последното състезание?

Геновева: Никога няма да го забравя. За първи път се качих в клас 600 SSP, заедно с най- големите шампиони на този клас. Това бяха големи, здрави мъже с хиляди състезателни обиколки в този клас, а аз в петък на самото състезание за първи път се качих на машината с която трябваше да се състезавам на равно с тях. Бях ужасена но накрая финиширах на 4 позиция и вече паниката изчезна, и станах по уверена.

Кое те накара да се откажеш от състезанията, трудно ли беше решението?

Геновева: Решението дойде без право на размисъл. В края на 2014 разбрах че чакам дете, и нямаше как да продължа за момента със състезанията. Но държа да подчертая, че никога не съм се отказвала, просто си дадох малко по дълга почивка... 

IMG 20200603 111120

Помня те като малко момиче, двете с Жужа мачкахте конкуренцията. Как се промени Геновева Кънева оттогава досега?

Геновева: О ,да! Това бяха уникални моменти. Повярвай ми няма по-голям кеф от това да видиш, че ти и още една луда мацка като теб сте най-отгоре на стълбичката, а момчетата, които разбира се винаги ни подценяваха бяха след нас. А как съм се променила ми е малко трудно да кажа, но със сигурност станах много по разумна, което със сигурност ще ми бъде голям плюс за напред.

IMG b7eb98b070aa640bf9a14e3f6d0d6238 V 2За тези, които не те познават… Кои са ти най-големите успехи през годините?

Геновева: През 2010 станах вицешампион на България в клас 125SSP и трета за шампионата на Сърбия. Следващата година 2011 имахме много големи цели и амбиции но за съжаление паднах много лошо на първия кръг на Европейския шампионат „Алпе Адрия“ и целия сезон бях извън трасетата. Но през 2012 компенсирах и станах шампион в клас МОТО3 за България и вицешампион в Източноевропейския шампионат.

А имала ли си по-тежки падания и моменти, които са те карали да се откажеш от състезанията?

Геновева: Падания имам много, но едно ме изкара извън строя за много време. През 2011 година на първия кръг на Европейския шампионат „Алпе Адрия“ в Унгария, паднах в 9-та обиколка, като се движих на 4-та позиция и за съжаление си счупих двата глезена и освен това имах много тежка травма на главата. Възстановяването беше много тежко, но дори и за миг не съм помисляла за отказване.

Как се случиха нещата с BG Power и защо избра този отбор?

Геновева: Всичко стана благодарение на Сижи. Стана така, че дойде време за лицензиране, а аз нямах отбор и тогава звъннах на Сижи. Питах го дали има вариант да сме в един отбор и той веднага откликна на молбата ми. BG PAWER не са просто отбор, те са едно прекрасно семейство и аз съм благодарна че ме приеха точно в него.

Защо клас SSP300?

Геновева: От доста време наблюдавах този клас и да си призная тайно завиждах на пилотите, които управляват тези машини. Мисля, че физиката ми и опита, който имам, ще пасне идеално на тази кубатура и клас.

С какъв мотор ще караш през 2020?

Геновева: Yamaha R3 2018 година.

Покара ли вече малко… Как ти протича предсезонната подготовка?

Геновева: Пред да обявят извънредното положение подготовката ми беше основно физическа, за да си върна издръжливостта . Искам да благодаря на моя треньор Велислав Велев и фитнес клуб Velev GYM – гр. Варна за съвместните усилия които полагаме за да бъда във формата която трябва.

Сега обаче имахме възможност да направим три теста. След последния тест, се чувствам значително по-стабилна и сигурна в машината, с което започна и да се подобрява времето. Моторът е изключително спокоен и работим като екип. Новото е, че тепърва започваме да усъвършенстваме машината с цел повишаване на мощността.

Какви са ти амбициите за сезон 2020 и мислиш ли за състезания извън България?

Геновева: Амбициите са много големи. Разбира се, желая отново да се видя на стълбичката сред шампионите. Ще карам както в Републиканския така и в Източноевропейския шампионат. Екипът, с който се подготвяме за завръщането ми сме готови на всичко за да развеем българския флаг на най-горното стъпало в моя клас, защото ще съм единствената българка в него. И тук искам да благодаря на треньора ми Петко Душков и механика Атанас Томов, които освен че ме подкрепят и вярват в мен също така и подготвят мотора ми по най-добрия начин. И не на последно място разбира се на моята майка – Йорданка Кънева – Владимирова, която винаги е била плътно до мен и винаги ме е подкрепяла.

105968747 621386118275700 9169072272882046146 n

Добавете коментар към статията

Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“ също приемате и общите условия на уебсайта. Моля, прочетете и нашата политика за поверителсност и защита на личните данни, приемайки тези условия Вие се съгласявате с обработката на вашите лични данни съгласно законодателството (Общия регламент за защита на данните) и описва какво правим с вашите лични данни, съгласно правното основание, на което го правим, и да предоставим повече информация относно вашите права.
Правила и условия | Политика за лични данни